Balıkesir Burhaniye Doğalgaz Firmaları

Balıkesir Burhaniye Doğalgaz Firmaları

Balıkesir Burhaniye Doğalgaz Firmaları

Balıkesir Burhaniye doğalgaz firmaları, TSE 7363 standartları doğrultusunda doğal gazın, ev ve iş yerlerine taşınması için gerekli tertibatı kuran işletmelerdir. Doğalgaz firmaları, doğalgazı binaya kadar ulaştırıp, ardından talep doğrultusunda bina içine dağılımını gerçekleştirmektedir.

Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz, yer altından elde edilen yanıcı bir gazdır. Renksiz, kokusuz, hafif bir gaz olmakla birlikte enerji elde etmek için kullanılır. Günümüzde doğal gazın en popüler kullanım biçimi ev ve iş yerlerinde ısınma amacıyla kullanılmasıdır. Yer altından elde edilen doğalgazın kullanımı için profesyonelce tasarlanmış ve montajlanmış bir tesisat sistemine ihtiyaç vardır. Tesisat sisteminin verimliliği ve güvenliği son derece önemlidir. Bu sebeple tesisat sisteminin gerekli merciiler tarafından yetkilendirilmiş doğalgaz firmaları tarafından yapılması hayati önem arz etmektedir.

Doğalgaz Tesisatı Nedir?

Evlerde ve işyerlerinde doğalgaz enerjisinden faydalanabilmek için doğal gazı binaya, ardından da bina içine ulaştıran sisteme doğalgaz tesisatı denilmektedir. Yetkili ve alanında uzman ekipler tarafından yapılması gerekir. Doğal gaz tesisatı iki başlık altında toplanır:

  1. Ana (Kolon) Tesisatı: Gaz dağıtım bölgesinden bina girişine kadar doğalgazın, çelik borularla taşınmasıdır. Servis kutusu bina girişine yakın bir yere konumlandırılır. Binada bulunan bağımsız birim sayısı dikkate alınarak gerekli mühendislik hesaplamalar yapılır.
  2. Bina İçi Tesisat: Bina ana girişine kadar getirilen doğalgazın tek tek binada bulunan bağımsız birimlere taşınması sistemidir.

Doğalgaz Tesisatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Doğalgaz tesisatı hayati önem taşıyan bir sistem olduğundan, ilgili mercilerce yetkilendirilmiş, yönetmeliklere bağlı kalan doğalgaz firmalarına yaptırılmalıdır.
  • Tesisat sırasında malzemelerin bağlantı noktalarına sızdırmazlık malzemeleri ve macunu kullanımına dikkat edilmelidir.
  • Doğalgaz tesisatının projeye uyumlu olduğunu dikkat edilmelidir. Proje dışına çıkılmamalıdır.
  • Doğalgaz tesisatı, kurulumu yapan doğalgaz firması tarafından mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Doğalgaz tesisatı, acil durumlarda müdahale edilebilir konumda olmalıdır.
  • Tesisat işlemleri sırasında boruların döşendiği alanlara dikkat edilmeli, asansör boşluğu, havalandırma kanalı gibi kapalı ortamlara boru döşenmemelidir.
  • Tesisatta kullanılan tüm malzemelerin kalitesine dikkat edilmeli, malzemelerin aşınma ve darbelere karşı dayanıklı olduğundan emin olunmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir