Balıkesir Edremit Isı Pompası Kuran Firmalar

Balıkesir Edremit Isı Pompası Kuran Firmalar

Balıkesir Edremit Isı Pompası Kuran Firmalar

Balıkesir Edremit ısı pompası kuran firmalar, yeni nesil iklimlendirme teknolojisi olan ısı pompası sisteminin profesyonel bir şekilde kurulumunu gerçekleştirerek, yenilenebilir ve çevre dostu enerji kullanımına sahip olmanıza sağlamaktadırlar. İnşaat halindeki binalarda daha kolay kurulumu gerçekleşen sistem, hali hazırda tamamlanmış inşaatlar için de uygulanabilmektedir.

Isı Pompası nedir?

Isı pompaları ortamı ısıtmak, soğutmak, sıcak su kullanımını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu sistemde hava, su, topraktan alınan ısı, elektrik enerjisi yardımıyla yükseltilerek, pompalanır. Isı pompası sistemini kışın evinizi ısıtmak, yazın ise serinletmek için kullanabilirsiniz.

Isı Pompası Uygulama Basamakları

Isı pompası tesisatı, yerden ya da duvardan döşeme sistemlerinde daha başarılı sonuçlar elde etmektedir. Ancak bunun yanı sıra radyatörlere de uyumlu olduğunu söylenebilir.

  • Isı pompası tesisatında ilk aşama, binanın ısı kaybının ve kazancının hesaplanmasıdır.
  • İkinci aşama, tesisatın döşenme şeklinin belirlenmesidir. Zeminden, duvardan, radyatöre bağlı tesisat kurulumu mümkündür.
  • Son aşama olarak ısı pompasının kaynağı seçilir. Bu kaynak toprak, hava ya da su olabilir. Bu doğrultuda ısı pompasının türü de seçilmiş olur.

Isı pompası Çeşitleri

Isı pompası, ısıyı aldığı kaynağa göre çeşitlenir. Isı pompası kaynakları toprak, su ve havadır. Dolayısıyla ısı pompası çeşitleri üçe ayrılır.

Hava Kaynaklı Isı Pompası

Dış havadan alınan sıcaklığın kullanıldığı pompalardır. Sıcaklık değişiminin çok fazla olduğu karasal iklimler için uygun değildir. Hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü durumlarda ek ısıtıcı ile birlikte kullanılmaktadır.

Su Kaynaklı Isı Pompası

Bu ısı pompası türünde su yeraltındaki suya ulaşan bir kuyudan emilir. Görevini yerine getiren su atıl olarak tekrar geri boşaltılır. Göl, kuyu, nehir, şehir şebekesi suyu bu sistemlerde kullanılabilir.

Toprak Kaynaklı Isı Pompası

Toprak sıcak farkının az olduğu daha stabil bir enerji kaynağıdır. Isı pompalarında tercih edilen bir seçenektir. Toprak, güneş ve yer kabuğundaki enerji ile ısınmaktadır. Yatay tip toprak kaynaklı ısı pompası ve dikey tip toprak kaynaklı ısı pompası olmak üzere ikiye ayrılır. Toprağın türüne ve kalitesine göre hangi tip pompanın kullanılacağına karar verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir