Burhaniye Yetkili Doğalgaz Firmaları

Burhaniye Yetkili Doğalgaz Firmaları

Burhaniye Yetkili Doğalgaz Firmaları

Burhaniye yetkili doğalgaz firmaları, doğalgaz dağıtıcı firması tarafından yetkilendirilmiş, belirlenen kalite standartları kapsamında faaliyet gösteren işletmelerdir. Doğalgaz ülkemizde kullanımı gittikçe yaygınlaşan, doğa dostu enerji kaynağıdır. Kullanım ağı oldukça geniştir. Bireysel alanda doğalgaz kullanımı için, doğalgaz dağıtıcısı firma tarafından yetkilendirilmiş doğalgaz firmalarına ihtiyaç vardır.

Burhaniye yetkili doğalgaz firmaları, doğalgaz dağıtıcı firma tarafından bina girişine kadar getirilen doğalgaz boru hattını bireysel kullanım alanlarına taşımakla görevlidir.

Burhaniye Yetkili Doğalgaz Firmaları Tesisat Çeşitleri

Yetkili doğalgaz firmaları, iki tip tesisat yapma yetkisine sahiptir. Bunlardan ilki, kolon tesisatı, ikinci daire içi tesisat olarak anılmaktadır.

Kolon Tesisatı

Bina içinde ayrı kullanım hakkı tanıyan her kısım bağımsız bölüm olarak ifade edilmektedir. Örneğin bir apartmanda her daire aynı zamanda teker teker bağımsız bölümdür. Binanın kolon tesisatı bu bağımsız bölümlerin sayısı dikkate alınarak hesaplanır.

Kolon tesisatında doğalgazın taşınmasında,  kaynakla birleştirilmiş çelik borular kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra kullanılan diğer tüm malzemeler TSE onaylı ürünlerden oluşmaktadır. Kolon tesisatının başlangıç noktası servis kutusudur. Servis kutusunun yakın bir noktasına acil durumlar için ana kesme vanası eklenir. Bazı gaz dağıtım alanlarında bu ilaveten deprem vanası da kullanmak gerekebilir. Tesisatın geçtiği alanın uygun havalandırma şartlarına sahip olması gerekir. Kolon tesisatının bitişi her bağımsız birimin girişine konulan okuma sayacının bulunduğu bölgeye kadar olan kısımdır.

Daire İçi Tesisat

Daire içi tesisatın başlangıç noktası okuma sayacıdır.  Bu noktadan başlanarak bağımsız bölüme uygunluk gösteren teknik şartlara göre borular döşenir. Borular genellikle çelik olup birleşim yerleri kelepçelidir. Daire içi tesisatta mühendislik hesaplamalar ve projelendirme gereklidir. Ortama uygun yakıcı cihaz seçimi yapılır. Günümüzde tasarrufa olan katkısından dolayı yoğuşmalı kombi kullanım zorunluluğu getirilmiştir. Küçük metrekareye sahip olan alanlarda yoğuşmalı kombi kullanılamaz algısı tamamen yanlış olup, her metrekareye uygun yoğuşmalı kombiler bulunmaktadır. Daire içi tesisatının son aşaması kombi montajıdır. Bu işlem de tamamlandıktan sonra gaz dağıtım firması gelerek gerekli kontrolleri ve testleri yapar. Tesisatta herhangi bir sıkıntı olmadığı tespit edildiğinde onay işlemi gerçekleşerek gazı bağımsız birime kullanıma açar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir