Balıkesir Merkezi Isıtma Sistemleri

Balıkesir Merkezi Isıtma Sistemleri

Balıkesir Merkezi Isıtma Sistemleri

Merkezi ısıtma tek bir kaynaktan apartmandaki tüm dairelerin ısıtılmasıdır. Merkezi ısıtmada tüm dairelere aynı sıcaklık temin edilmektedir. Bu sistemden verim alınabilmesi için apartmanın ısı yalıtımı son derece önemlidir. Merkezi sistemde tek merkezden gerekli bağlantılara ve radyatörlere su akışı sağlanmaktadır. Balıkesir merkezi ısıtma sistemleri, yoğun olarak kullanılmakta olup, kişilere ekonomik rahatlık ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Merkezi sistem ile hem ısınma ihtiyacı hem de sıcak su ihtiyacı karşılanmaktadır.

Merkezi Sistemin Çalışma Prensibi

Isıtma yönetmeliği göz önünde bulundurularak kurulabilecek bir sistemdir. Temel amaç her dairenin eşit ısıda ısınmasını sağlanmaktır. Bu sistemde tek merkezden tüm dairelerle bağlantı sağlanır. Merkezde ısıtılan taşıyıcı madde tüm dairelere kurulan sistem ile dağıtılarak radyatörler aracılığıyla ortamın ısınmasını sağlamaktadır.

Balıkesir Merkezi Isıtma Sistemi Avantajları

  • Merkezi sistemler hem ısı maliyetleri hem de ısınma verimliliği açısından avantajlıdır.
  • Her dairede ısı pay ölçer kullanımı zorunluluğundan dolayı herkes ısındığı kadar öder.
  • Her dairede bulunan termostatik vanalar sayesinde kullanıcılar ısı derecesini ayarlama lüksüne sahiptir.

Merkezi Isıtmada Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

  • Temizlik ve bakımı titizlikle yapılmalıdır.
  • Sürekli devir daim yapan suyun kireçlenmenin önlenmesi bakımından belli zamanlarda değiştirilmesi gerekir.
  • Düzenli, basınç kontrolü yapılmalıdır.
Merkezi Sistem Kurulumu

Bir apartmana ya da siteye merkezi sistem kurulumu yapılabilmesi için, apartman sakinlerinin çoğunluğunun bunu istemesi gerekir. Karar defterine gerekli bilgiler işlenir. Eskiden kömürlü kazanlardan oluşan merkezi sistemler artık yerini doğalgazla çalışan kazanlara bırakmıştır. Bu sebeple yönetici gidip apartman adına doğalgaz aboneliği oluşturmalıdır.

Merkezi sistemi kuracak bir firma ile görüşülür. Bu firma apartmana gelerek öncelikle keşif yapar. Gerekli ölçmeler, hesaplamalar yapar. Kazan için gerekli ekipmanlar, tüm dairelere ulaşmak için gerekli boru miktarı, radyatör hesaplamaları yaparak, proje oluşturur. Basınç, güvenlik kontrol ve testleri yapıldıktan sonra merkezi sistemin kurulumuna başlanır. Merkezi sistemden maksimum verimlilik almak adına bilinçli, profesyonel, alanında uzman bir ekiple çalışmak son derece önemlidir. Aksi takdirde tüm daireler aynı ısı derecesi olması amacı gerçeği yansıtmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir