Balıkesir Kalorifer Tesisat Firmaları

Balıkesir Kalorifer Tesisat Firmaları

Balıkesir Kalorifer Tesisat Firmaları

Kalorifer tesisatı, evlerde ve iş yerlerinde ısı enerjisinden verimli bir şekilde faydalanmaya imkan tanıyan donanımlardır. Enerji kaynağı tarafından ortaya çıkan sıcaklık suyu ısıtır. Isınan su kalorifer sisteminin bir parçası olan borulardan geçerek radyatörlere taşınır. Bu sayede sıcak su bütün eve taşınarak, radyatörlerden ısı olarak ortama yayılır. Tesisatın verimli kullanılabilmesi için bilinçli kişilerce gerekli hesaplamalar yapılarak kurulumu son derece önemlidir.

Kalorifer Tesisatı Nedir?

Kalorifer tesisatı, ısı enerjisi üretecek olan cihazın, ortaya çıkardığı enerjiyi, ısı enerjisinden faydalanılmak istenilen alana ulaştıran sistemlerdir. Isı enerjisinden verimli faydalanmak adına kalorifer tesisatının kurulum ve montajı büyük önem arz eder.

Kalorifer Tesisatında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

  • Ortamda ısı kaybı olmaması ve ortamın daha fazla ısınmasını sağlamak için, borular mümkün mertebe kısa tutulmalı, boru dönüşleri az olmalıdır.
  • Tesisat montajından önce ortamda oluşabilecek ısı kayıpları değerlendirilmeli bu doğrultuda radyatör türü ve sayısı belirlenmelidir. Olması gerekenden eksik radyatör sayısı ısınmayı engellerken, fazla radyatör sayısı da ısınma maliyetlerinin artmasına sebep olmaktadır.
  • Gaz ve su maliyetlerini ve sarfiyatını kontrol altında tutmak için kombinin yeri mutfak ya da banyoya yakın konumda belirlenmelidir.

Kalorifer Tesisat Sistemleri

Kalorifer tesisat sistemleri üç türe ayrılmaktadır. Her türün kendi için artıları eksileri mevcuttur. Hangi sistemin kullanılacağına montajın yapılacağı yapının özellikleri dikkate alınarak karar verilir.

Plastik Tesisat

Teknoloji ile birlikte gelişen plastik tesisat donanımları sayesinde radyatörlere ısı kaybı olmadan suyu taşıyabilmektedirler. Şap altı ve şap üstü olmak üzere ikiye ayrılırlar. Sistem kapalı devre olarak çalıştığından su döngüsü vardır. Boru çapı, mesafe, popa gücü gibi değişkenler göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Mobil Sistem

Daha homojen bir ısı yalıtımı elde edilmesini sağlayan sistemdir. Enerji üreten cihaz ile radyatör arasında paralel bir bağlantı söz konusudur. Sıcak su kolektöre gönderilerek burada radyatörlere dağılır. Yapı inşaat halindeyken kurulumu daha kolaydır.

Yerden Isıtma

İnşaat durumunda ya da tadilat yapılacak ortamlar için uygundur. Bu sistemde radyatör kullanılmaz. Şap altına döşenen borulara kolektör vasıtası ile iletilen sıcak su ortamın ısınmasını sağlar. Şap kalınlığı, boruların sıklığı ısınma verimliliği açısından son derece önemlidir. Profesyonel bir mühendislik çalışması gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir