Edremit Yetkili Doğalgaz Firmaları

Edremit Yetkili Doğalgaz Firmaları

Doğalgaz Tesisatında Dikkat Edilecek Hususlar

Hayatımızın her alanında kullandığımız doğalgaz için  gerekli proje ve tesisat dikkatli ve güvenli bir şekilde yapılmalıdır. Özellikle ana hatlardan evinize kadar gelen doğalgaz borularının kaliteli çelikten, kurallara uygun ve siyah boyalı üretilmiş olmasına özen gösterilmelidir.

Bu borular, içlerinden geçen akışkan maddenin, aşırı yanıcı ve uçucu olması nedeniyle can güvenliğiniz için kullanırken çok dikkatli olunması gereken bir malzemedir. Çünkü doğalgaz hayatımızın her noktasında ve her saniyesinde yer almaktadır.

Dünya genelinde doğalgaz borularının imalatı, üretimde kullanılacak malzemeler ve bu malzemelerin seçilme aşaması yüksek standartlara bağlanmıştır. Bunun nedeni de can ve mal güvenliğimizin kesin bir şekilde emniyet altına alınmak istenmesidir.

Bu boruların kullanıma uygun olup olmadığı ise, yapılan çeşitli testlerden sonra uzmanlar tarafından tespit edilebilir. Bu testler oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı hayatımızı güvene alacak en önemli referanslardır. Bu nedenle doğalgaz borusu alırken, gerekli bu testlerden geçirilip geçirilmediğini mutlaka kontrol ediniz veya bilgili bir kişiye kontrol ettiriniz.

Ayrıca Doğalgaz tesisatında dikkat edilmesi gerekenler;

  • Borular rahatlıkla görülebilecek ve gerektiğinde kolayca müdahale edilebilecek şekilde döşenmelidir. Bu borular duvar içinde bulunmamalı ve taşıyıcı niyetine kullanılmamalıdır.
  • Boru bağlantıların sızdırmaz özellikte olmasına dikkat edilmeli, bunun için gerekli olan sızdırmazlık macunu veya keten gibi malzemeler kesinlikle kullanılmalıdır.
  • Çelik olarak üretilen bu borular, herhangi bir tehlike durumunda ulaşılabilecek bir konumdan binaya bağlanmalı, ana gaz borusu ve ana kapama vanası darbe vb. durumlara karşı korunaklı bir şekilde monte edilmiş olmalıdır.
  • Borular gerekli ekipmanlar ile duvara güzel bir şekilde sabitlenmelidir.
  • Doğalgaz boruları elektrik tesisatından en az 15 cm uzaklıkta olmalı ve yangına karşı dayanıklı malzemeler kullanılmalıdır.
  • Boruların nem ile teması en aza indirilerek paslanmaya karşı korunması gerekir.
  • Doğalgaz iç tesisatındaki statik elektrik topraklama ile alınmalı, statik elektrik yüklerinden tesisat korunmalıdır.

Doğalgaz tesisatınızı güvenli bir şekilde yaptırmak ve kullanmak için mutlaka onaylı uzman firmalar ile görüşün ve bu konular hakkında daha detaylı bilgiler edinmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir